پرتاپ لامپ هالوژن ال ای دی سقفی به کره مریخ نتیجه مطلوب داشت

لامپ های تنگستن هالوژن  از نوع لامپ هالوژن ال ای دی سقفی برای اولین بار در اوایل دهه 1960 با جایگزینی لامپ شیشه ای سنتی با یک پوشش کوارتز با کارایی بالاتر که دیگر کروی نبود، بلکه لوله ای شکل بود، توسعه یافتند.

علاوه بر این، مقدار کمی بخار ید در داخل پاکت بسته شد.

جایگزینی شیشه با ذوب پایین با کوارتز ضروری بود زیرا چرخه احیا کننده هالوژن لامپ (که در زیر به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است) نیاز دارد که پوشش در دمای بالا (بیش از دمای تحمل شده توسط شیشه معمولی) نگهداری شود تا از ترکیبات هالوژن تنگستن جلوگیری شود.

از جامد شدن در سطح داخلی به دلیل اجزای جدید، این لامپ های پیشرفته در ابتدا با استفاده از اصطلاح کوارتز-یدید نامیده می شدند.

اگرچه لامپ های حاوی هالوژن نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی نسبت به لامپ های تنگستن ساده ای است که جایگزین شده اند، لامپ های جدید دارای رنگ صورتی خفیف هستند که مشخصه بخار ید است.

علاوه بر این، کوارتز به آسانی توسط قلیاهای ملایم تشکیل شده در حین کار مورد حمله قرار می گیرد که منجر به شکست زودرس خود پوشش می شود.

در سال‌های بعد، ترکیبات برم جایگزین ید شد و پوشش با آلیاژهای شیشه‌ای بوروسیلیکات جدیدتر برای تولید لامپ‌های تنگستن هالوژن با طول عمر طولانی‌تر و خروجی تابشی بالاتر ساخته شد.

همانطور که قبلاً بحث شد، در لامپ های رشته ای سنتی، تنگستن گازی تبخیر شده از رشته از طریق فاز بخار منتقل می شود و به طور مداوم بر روی دیواره های داخلی حباب شیشه ای رسوب می کند.

این مصنوع باعث سیاه شدن دیواره های داخلی لامپ می شود و به تدریج نور خروجی را کاهش می دهد.

به منظور حفظ اتلاف نور در کمترین سطوح ممکن، رشته‌های لامپ تنگستن معمولی در لامپ‌های بزرگ با سطح کافی قرار می‌گیرند تا ضخامت تنگستن رسوب‌شده را که در طول عمر لامپ ایجاد می‌شود، به حداقل برسانند.

در مقابل، پوشش لوله‌ای در لامپ‌های تنگستن-هالوژن با یک گاز بی‌اثر (از نیتروژن، آرگون، کریپتون یا زنون) پر می‌شود که در طول مونتاژ با مقدار کمی از یک ترکیب هالوژن (معمولا هیدروژن برومید؛ HBr ) مخلوط می‌شود.) و سطوح کمی از اکسیژن مولکولی.

ترکیب هالوژن برای شروع یک واکنش شیمیایی برگشت پذیر با تنگستن تبخیر شده از رشته برای تولید مولکول های گازی تنگستن اکسی هالید در فاز بخار عمل می کند.

گرادیان های حرارتی که در نتیجه اختلاف دما بین رشته داغ و پوشش سردتر ایجاد می شود، از طریق پدیده ای به نام چرخه احیا کننده هالوژن (نشان داده شده در شکل 2) به رهگیری و بازیافت تنگستن به رشته لامپ کمک می کند.

بنابراین، تنگستن تبخیر شده با برمید هیدروژن واکنش می دهد تا هالیدهای گازی را تشکیل دهد که متعاقباً به جای انباشته شدن آهسته در دیواره های داخلی پوشش، دوباره در مناطق سردتر رشته رسوب می کنند.

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.